Ceny nových bytů v Praze neustále rostou. Podle posledních údajů se jejich cena oproti březnu loňského roku zvýšila o 5,5 % na současných 112.233 korun za metr čtvereční.

Současně s tím však stoupá i počet prodávaných bytů, lidé jich koupili nejvíce za posledních deset let. Počet prodaných bytů stoupl zhruba o tři pětiny na 2.100, naopak počet bytů v nabídce developerů meziročně klesl více než o desetinu na 4.200, což je nejméně za poslední tři roky. Vyplývá to z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group.

Oproti konci loňského roku ceny novostaveb v hlavním městě vzrostly o čtyři procenta. Od poloviny roku 2015, kdy se cenový vývoj začal prudce lámat, stouply ceny nových bytů v Praze o 102 procent. Největší zájem je o dvoupokojové byty.

„V současnosti na trhu zaznamenáváme rekordně vysokou poptávku po novém bydlení. Nejvyšší za posledních deset let. Také v dalším období očekáváme, že zájem bude velký. Situaci však stále komplikuje nedostatečná nová rezidenční výstavba, která nestačí na potřeby veřejnosti včas a pružně reagovat. Důvod je pořád stejný, a to komplikované a zdlouhavé povolování nových projektů,“ doplnil předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

Podle generálního ředitele společnosti Finep Tomáše Pardubického vzroste význam družstevního a nájemního bydlení.

„Ani družstevní bytové výstavbě se nevyhne trend vyšších cen, zvláště pak tam, kde projekty vznikají ve spolupráci s developery,“ říká Martin Kroh, předseda představenstva SBD Praha, a dodává: „Současné družstevní byty nabízené ve spolupráci s Finepem se v průměru pohybují nad hranicí 100 tisíc korun za metr čtvereční. Ke snížení cen může přispět jedině zahájení vlastních projektů ve spolupráci s hlavním městem. Uvidíme, zda a jak rychle k tomu Praha přistoupí,“ uzavírá Martin Kroh.

Připojte se k nám na webu DoDružstva.cz, napište nám, kde chcete bydlet a společně dejme městu vědět, že v něm chceme žít!